Wi-fi bitiyor yeni teknolojinin adı Li-Fi

Wi-fi bitiyor yeni teknolojinin adı Li-Fi

İnternet hızlarının git gide arttığı çağımızda Li-Fi isimli yeni bir kablosuz bağlantı teknolojisi geliştiriliyor. Peki bu teknolojinin mevcut imkanlarımızdan ne farkı var?
Günümüzde internete erişimimizi kablosuz olarak sağlamamıza yarayan Wi-Fi teknolojisi nerdeyse her dijital üründe bulunuyor. Yıllar içerisinde geliştirilen ve daha iyi yerlere getirilen bu teknoloji ne var ki bazı yerlerde yetersiz kalıyor. Bunun için bilim adamları, Li-Fi ismi verilen ve ışığı kullanarak verinin aktarımını sağlamayı başaran yeni bir teknolojiyi geliştiriyorlar.Li-Fi teknolojisi de aynı Wi-Fi’da olduğu gibi veriyi elektromanyetik bir biçimde transfer ediyor. Buradaki kilit nokta ise Wi-Fi radyo dalgalarını kullanıyorken Li-Fi’ın görünen ışığı kullanması. Görünür Işık İletişim Sistemleri sınıfına giren bu yeni teknolojinin düzgün bir biçimde çalışabilmesi için donanım olarak bir adet ışık alıcı foto-detektör ve bir de alınan sinyali işleyip aktarılabilir veriye çevirecek bir ekipmana ihtiyaç duyuluyor.

LED lambaların yarı iletken olmaları nedeniyle gönderilen enerji insanoğlunun algılayamayacağı kadar kısa sürelerde azaltılabilir ve artırılabilir. Bu doğrultuda, LED lambada bulunacak olan sinyal işleme donanımı ile iletilebilir hâle gelen veriler, ışık ışınlarında yaşanacak olan küçük farklılıklar ile gönderilecek ve cihaz tarafında ise foto-detektör (fotodiyot) ile toplanacak.
Uçaklarda Li-Fi kullanımı.

Aktarımı gerçekleşen veri daha sonra işlenerek (binary data’ya) dönüştürülecek ve günlük yaşamda kullanmış olduğumuz internet, video ve ses gibi dosyaları erişimimize sunacak.
Peki bu teknolojinin bize getirileri neler?

Yaşadığımız dünyada fazlası ile meşgul olan radyo frekanslarını kullanmadığı için Li-Fi, Wi-Fi’a göre 10.000 kat daha fazla kapasitenin kullanımına imkân tanıyor.
Tek dağıtıcı cihaz ile 100’den fazla cihazın internete bağlanmasına olanak tanıyarak Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) hayata geçmesine ön ayak oluyor.
Veri iletişimini ve hemde aydınlatma görevini tek cihaz üzerinden yaparak 100 kat enerji tasarrufu sağlıyor.
Baş ağrısı, kanser ve dahası gibi Wi-Fi’ın sebep olabileceği bütün sağlık problemlerini ortadan kaldırıyor.
Sıkı durun: Li-Fi teknolojisiyle saniyede 224 Gbps veri transfer hızına ulaşmak mümkün oluyor.
Bu teknolojinin kullanıcılar arasında ne zaman yaygınlaşacağı ise merak konusu. Öncelikle Li-Fi’ın çalışmasına olanak tanıyacak altyapının oluşturulması ve daha sonrasında kullanıcıların, Li-Fi ile çalışabilecek cihazları edinmesi gerekmektedir. Li-Fi teknolojisinden yararlanabilmek için LED lambanın devamlı açık kalmasının gerekmesi ise bu teknolojinin bir dezavantajı.DİĞER BLOG / DUYURU