Ücretsiz web site yazılımları neden kullanılmamalı?

Ücretsiz web site yazılımları neden kullanılmamalı?

Ücretsiz web site yazılımları neden kullanılmamalı?


Günümüzde tasarımcıların veya kodlama adına hiç bir şey bilmeyen fakat ücretsiz yazılım kurulumundan anlayan son kullanıcıların tercihi olan wordpress, opencart, joomla, prestahop vb. ücretsiz yazılımların çeşitli avantajları olsa da avantajından çok dejavantajı bulunmakta. Bu yazımda bunlardan kısaca bahsedeceğim. 


İlgili yazılımlar hosting firmalarının sağlamış olduğu kontrol paneli vasıtasıyla veri tabanı bilgisi veya yazılım bilgisi gerektirmeden tek tuşla kurulabiliyor. Üstelik bu yazılımların çoğu ücretsiz. Peki sizce bu yazılımlar neden ücretsiz ? Bir terzi düşünün, bir elbise tasarlıyor günlerce gecelerce sadece dizaynı için uğraşıyor. Son bu dizayn ettiği elbiseyi bin bir zahmet le dikiyor. Bunu müşterisinin beğenisine sunuyor ve sonrada bunu ücretsiz yapıyor. Sizde böyle bir şey mümkün olabilir mi ? Ücretsiz yazılımların çoğusu, mağaza vitrinlerindeki "xx TL den başlayan fiyatlarla" reklamlarına benziyor. Önce ücretsiz deniyor siz onu sunucunuz üzerinden veya ilgili yazılımın kendi web sitesi üzerinden indirip sunucunuza kuruyorsunuz birde ne görüyorsunuz. Size hediye edilen web sitenin tasarımı hiç istediğiniz gibi değil. Sonra internet üzerinden tema arayışına düşüyorsunuz. Warez tema kullanımı güvenik açısından çok riskli olduğu için onu ücretsiz web sitenize kurmak istemiyorsunuz. Templatemonster gibi sitelere girip tema beğeniyorsunuz en ucuz full tema 50$ civarında. Bu günkü para ile 300 TL veriyorsunuz. Aaa bu temanın türkçe dil desteği yok... hadi olduğunu varsayalım. Kurulmu bir şekilde yaptınız veya yaptırdınız. Kimse bu yazılımları ücretsiz versiyonunda full fonksiyonlu bir şekilde emrinize sunmuyor. Kargo modülü için 100 TL Seo Modülü için 50 TL Tek Sayfada ödeme modülü 250 TL o modülü bu modülü derken sitenizin fiyatı çok tan 500 TL yi geçti. Maliyet açısından yine bir çok özel yazılımlı web sitesinden uygun geliyor fakat dananın kuyruğu burada kopuyor. 


Bu gibi ücretsiz web sitelerin kontrol paneli hiç kolay değil. Bazen yazılımcıların bile panel çevirilerinden ötürü zorlandıkları oluyor. Bunu da bir şekilde aştınız diyelim bu gibi yazılımlar ayda biri yılda bir güncelleme alırlar. Bu güncellemeleri yapmazsanız web siteniz güvenlik açısından en kolay kırılan yazılım halini alır.  Bu güncellemeleri yaptıktan sonra ekstra olarak satın aldığınız temaya, modüllere vs yazımlımların hepsi için optimizasyon yapılması gerekiyor. Biz biliyoruz ki çoğu müşterimiz bizim sağladığımız özel yazılımda bir ürünlerini girerken veya sayfaya içerik girerken vakit bulamıyor. Emin olabilirsiniz bütün bunları yapmak için siz de vakit bulamayacaksınız ve bir yazılımcıya sürekli mahkum olacak veya kendi bünyenizde çalıştıracaksınız. 

Bu ve bunun gibi daha saymadığım bir çok nedenden ötürü ücretsiz web sitesi yalanlarından uzak durun. Bunları yaşamak sizin için tamamen zaman ve maddi kayba neden olacak. 

Dizayned internet hizmetleri Erzurum Web Tasarım olarak. En uygun fiyata işinizi bize verin ve arkanıza yaslanın. 


Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim...


Soner SOYLU


DİĞER BLOG / DUYURU